3. Dni Tranströmerowskie

Literacko-muzyczna uczta dla miłośników poezji odbędą się po raz trzeci w dwóch miastach kreatywnych UNESCO – Katowicach i Krakowie.
Do Katowic zapraszamy 14 kwietnia 

Poezja i muzyka to dwie dziedziny nierozerwalnie związane z twórczością Tomasa Tranströmera, szwedzkiego poety nagrodzonego w 2011 Literacką Nagrodą Nobla. Tranströmer bywał w Polsce. W 2014 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i niezależnie Uniwersytetu Śląskiego.

Idea Dni Tranströmerowskich zakłada, że muzyka i literatura przeplatają się ze sobą
w zaplanowanych wydarzeniach. Obok poezji, muzyka była bardzo ważnym elementem życia Tomasa Tranströmera. Grał na fortepianie i organach, po wylewie, sparaliżowany, kontynuował przygodę z muzyką grając sprawną lewą ręką – specjalnie dla niego pisano także nowe utwory. Pisał o muzyce: o Liszcie, Schubercie, Griegu, Haydnie; o kwintetach smyczkowych, tonacjach, instrumentach.

W programie wydarzenia znajdą się:

- spotkania panelowe i dyskusje z udziałem wybitnych przedstawicieli środowiska literackiego
i naukowego, m.in. Andrzeja Skrendo, Marcina Trzęsioka, Anną Marchewką;

- spotkania poetyckie z twórcami z całego kraju, m.in. Krystyną Dąbrowską, Jackiem Podsiadło, Joanną Oparek, Zbigniewem Kruszyńskim;

- wykład mistrzowski i spotkanie autorskie ze szwedzką poetką Evą Runefelt, gościem honorowym, laureatką Nagrody Tomasa Tranströmera z 2018 r. Specjalnie z okazji Dni przygotowane zostaną pierwsze tłumaczenia jej wierszy w języku polskim autorstwa wybitnego tłumacza Zbigniewa Kruszyńskiego.

- koncert pt. „Milczenie Syren” w wykonaniu Magdaleny Cieleckiej i Michała Pepola; (więcej o koncercie >>> TUTAJ)

- pokaz filmu dokumentalnego pt. „Portret z komentarzem. Tomas Tranströmer”. w reż. Joanny Cichockiej-Guli;

-wystawa inspirowana twórczością poetycką patrona wydarzenia.