Lato w Mieście Future Artist dla klubu PASTEL

Future Artist – Konstelacje

PRACOWNIA KOSMICZNYCH FORM

1-15 lipca 2021 r.

Zamknięte warsztaty dla dzieci i młodzieży z klubu PASTEL Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Prowadzenie: Krzysztof Rumin
Współpraca merytoryczna: Ewa Kokot
Lokalizacja: Zabrze & Rycerka (różne przestrzenie)


Zgodnie z obowiązującym obecnie modelem kosmologicznym Lambda-CDM większość materii i energii znajdującej się we Wszechświecie przybiera formę ciemnej materii i ciemnej energii. Zakłada się, że niewidzialna ciemna materia występuje 5-krotnie częściej, niż „zwykła” ta, którą widzimy. Odpowiada ona za formację takich struktur jak galaktyki i ich zgrupowania. Drugi składnik to stała kosmologiczna Lambda, która odpowiada za rozszerzanie się Wszechświata i zależy od nieznanej siły opisywanej jako ciemna energia. To jednak tylko pewien model… Ciemnej materii nikt dotąd nie zaobserwował bezpośrednio, a ciemna energia stanowi jeszcze większą zagadkę… Dlatego w ramach działań artystycznych pozwolimy sobie na stworzenie naszych własnych, wyobrażonych modeli wszechświata.


Odwołamy się przy tym do eksperymentów artystycznych Wandy Gołkowskiej. Jedną z najciekawszych prac tej artystki konceptualnej jest projekt „Kinestezjonu” (1970). Było to kuliste pomieszczenie z umieszczoną wewnątrz elastyczną, przeźroczystą platformą dla widza. Widz miał znajdować się na niej między dwoma projektowanymi na wewnętrzne powierzchnie kuli filmowymi obrazami: przedstawiającym niebo – na dole oraz ziemię – na górze. Projekt, teoretycznie możliwy do zrealizowania, miał charakter poetycki i fantastyczny, bliski estetyce wzniosłości. 


Uczestnicy stworzą indywidualne art – obiekty będące ekspresyjnym modelem wszechświata. Będą one prezentowane w nieoczywistych miejscach miasta (trawnik w parku, płot, fontanna, las) jako forma dialogu z przechodniami. Akcja zostanie udokumentowana fotograficznie i udostępniona w tej formie jako pokaz wystawy w galerii realnej i on-line. 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.