Fragment zdjęcia - dziewczynka grająca na perkusji

JazzCamp for Girls w Katowicach

Wakacyjny kurs jazzowej improwizacji i kompozycji dla uczennic szkół muzycznych. Nabór zakończony

 

 

JazzCamp for Girls ruszy zaraz po zakończeniu roku szkolnego, od 27 czerwca i potrwa do 1 lipca. To propozycja dla uczennic szkół muzycznych I i II stopnia w wieku 10-15 lat z Katowic i okolic. Doskonali tutorzy zapoznają uczestniczki ze sztuką improwizacji i podstawami kompozycji jazzowej. Ale przede spróbują zarazić radością wspólnego muzykowania.

Pomysłodawcą JazzCamp for Girls jest organizacja Jazz Danmark, która zaprosiła Miasto Ogrodów jako polskiego partnera do tegorocznej edycji „JazzCamp for Girls takes the North”. Duńczycy wybrali Katowice, bo tu od ponad 10 lat organizujemy Katowice JazzArt Festival promujący ideę równości płci i promujący w swoim programie twórczość kobiet-wirtuozek. 

Dzięki dofinansowaniu z Nordisk Kultur Fond śląskie dziewczyny poznają techniki pracy w zespole jazzowym pod okiem wyśmienitych tutorów: Ani Rybackiej,  Artura Tuźnika, Aleksandry Rzepki i Zdzisława Smucerowicza. 

Zajęcia będą odbywać się w siedzibie Pałacu Młodzieży w Katowicach (ul. Mikołowska 26). Warsztaty muzyczne uzupełnione zostaną o aktywności kulturalne i warsztaty psychologiczne, a cały JazzCamp zakończy koncert uczestniczek (1.07.2022).

Dziewczyny będą pracować w 6-osobowych combach (składy do pobrania TUTAJ), czyli małych zespołach – tak jak to się praktykuje w jazzie. Każdym składem będzie opiekował się jeden tutor. Każde combo spróbuje stworzyć własną tożsamość, począwszy od nazwy zespołu poprzez jego program czy stronę wizualną (koncepcję stroju na koncert finałowy, identyfikację graficzną). Uczestniczkom zapewniona zostanie również profesjonalna sesja zdjęciowa. 
 

 

HARMONOGRAM ZAJĘĆ — pobierz TUTAJ

ZASADY obowiązujące na zajęciach — pobierz TUTAJ

REGULAMIN — pobierz TUTAJ

Kiedy: 27 czerwca - 1 lipca 2022 roku

Lokalizacje warsztatów: Pałac Młodzieży w Katowicach, sale: 208, 209, 211 i 303. 

Koncert finałowy: 1 lipca, godz. 17.30

Gdzie: Pałac Młodzieży w Katowicach, sala teatralno-kinowa

W programie koncertu autorskie prezentacje zespołów. Każda z czterech grup zagra swój własny repertuar złożony z aranżacji i kompozycji opracowanych i stworzonych w czasie trwania jazzcampu.

Wstęp wolny na koncert finałowy.

 

Tutorzy: Ania Rybacka,  Artur Tuźnik, Aleksandra Rzepka,  Zdzisław Smucerowicz

Kontakt: jazzcamp[at]miasto-ogrodow.eu

 


Zachęcamy do zapoznania się z filmami dotyczącymi projektu JazzCamp for Girls, w których tutorzy oraz koordynatorki działania przedstawiają jego najważniejsze założenia.

 

 

 

 

W przypadku chęci pozyskania materiałów w celach ich publikacji w mediach lub otrzymania większej ilości informacji prosimy o wysłanie wiadomości mailowej na adres: jazzcamp[at]miasto-ogrodow.eu lub magdalena.czerny[at]miasto-ogrodow.eu. 


TUTORZY — BIOGRAMY

Ania Rybacka jest muzykiem, psycholożką, badaczką i mamą. Od jedenastu lat mieszka w Danii, gdzie pracuje w kilku projektach muzycznych oraz prowadzi terapię we własnej klinice w Kopenhadze. Ukończyła Rhythmic Music Conservatory oraz psychologię na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jako wokalistka Ania została nagrodzona na wielu konkursach, m.in. w Finlandii, Polsce i Turcji. Swój pierwszy album „Synaesthesia” wydała w 2014 roku jako część tria Sphere, w którym wokal jest jednym z instrumentów. Od 2015 roku pracuje zarówno nad tradycjami wokalnymi z całego świata jak i spontaniczną, otwartą improwizacją z użyciem elektroniki. Nagrała dwa improwizowane albumy: „Havet” (2017) ze szwedzką wokalistką Lo Ersare oraz „Voice’n’Drums” (2018) z duńskim perkusistą Stefanem Pasborgiem. Najnowsze nagrania, na których można ją usłyszeć, to albumy z zespołem wokalnym GLAS i Tone of Voice Orchestra (2021/2022).

Zdzisław Smucerowicz ― muzyk, kompozytor, organista, pianista, pedagog i edukator muzyczny. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W jego interpretacyjnym repertuarze można znaleźć zarówno Bacha, Brahmsa i Chopina, jak i The Beatles, Coldplay czy muzykę filmową z kinowych evergreenów. Posiada szeroko rozwiniętą umiejętność czytania nut a vista. W terminologii muzycznej oznacza to pierwsze wykonanie muzyczne bez przygotowania. Jest koordynatorem projektu Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy, nauczycielem rytmiki w przedszkolach, organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży w świetlicach specjalistycznych. Od lat pracuje również dla Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek, prowadząc koncerty dla dzieci z cyklu Rodzinne Matinee.

Ola Rzepka ― perkusistka, pianistka, kompozytorka, performerka. Ukończyła Akademię Muzyczną na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu specjalizując się w dziedzinie rytmiki. Otrzymała stypendium Rhytmic Music Conservatory w Kopenhadze w klasie fortepianu i perkusji. W 2011 roku założyła zespół Drekoty. Współpracowała m.in. z Alte Zachen, Pogodno, Vovoką, New People, The Complainer, Jimem Blackiem, Gerry Hemingwayem, z festiwalami Ars Cameralis, Opener, Woodstock, Męskie Granie, a także z polskimi teatrami: wrocławskim Capitolem, krakowskim Teatrem im J. Słowackiego. Uczy improwizacji fortepianowej w POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach, prowadzi też autorskie lekcje i warsztaty muzyczne, wykorzystując metodę deep listenig, elementy improwizacji, kompozycji, teatru instrumentalnego.

Artur Tuźnik to polski pianista, kompozytor, improwizator, solista od czternastu lat mieszkający w Kopenhadze, gdzie ukończył studia klasyczne na Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej. Od 2011 roku, od debiutu z „Licak/Tuznik Quintet” jest aktywny na europejskiej scenie muzyki jazzowej i improwizowanej. Kolejny materiał „Outbreak Quartet” wygrał Bielską Zadymkę Jazzową i został wydany przez wytwórnię Radia Katowice. Razem z Nilsem Davidsonem i Jakobem Høyerem zrealizował w Multikulti „Artur Tuznik Trio”, który został przez duńską Politikien umieszczony w top5 najlepszych albumów jazzowych w 2017 roku. Jego rozpoznawalny styl balansuje między impresjonizmem, improwizacją, klasyką, jazzem skandynawskim. Współpracował m.in. z Tomaszem Stańko, Maciejem Obarą, Moo Latte, Jeremy Peltem, Tonym Malaby.


Projekt „JazzCamp for Girls takes the North” realizowany jest w ramach grantu z Nordisk Kultur Fond. Stroną aplikującą była organizacja JazzDanmark,. Partnerami międzynarodowej edycji w 2022 roku jest: Katowice JazzArt Festival z Katowice Miasto Ogrodów, ze Szwecji: Svensk Jazz i Semente Cultural Productions, a z Finlandii Jazz Finland. 

Fot: Uffe Birk