Otwieramy galerie!

Z radością ogłaszamy ponowne otwarcie galerii Miasta Ogrodów. Engram, GMO, Galerię 5, Pustą i Pojedynczą możecie odwiedzać codziennie (oprócz poniedziałków) od godz. 11.00 do 19.00. Jak zawsze za darmo. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa: maseczkach i dystansie!

 

Zapisz się na oprowadzania autorsko-kuratorskie w weekend 27-28 lutego. Formularz>>

 

Hol główny

Galeria Engram

Katarzyna Gawrych-Olender

"Mały Londyn"

Wycieczka do Londynu? Po brexicie i w trakcie pandemii - marzenie nie do zrealizowania. Chyba, że za pośrednictwem obiektywu Katarzyna Gawrych-Olender. To jednak specyficzne spojrzenie na brytyjską stolicę. Artystka skupia się na szczegółach, które budują metropolię. Stąd zaskakujący tytuł tej wystawy fotografii – „Mały Londyn".

 

Galeria Pojedyncza

Jan Kowal: sól / 2'19"

“Na mocy przesądu mówiącego, że rozsypanie soli zwiastuje nadchodzącą kłótnię, postanowiłem wcielić się w rolę prowokatora. Wyszedłem w przestrzeń publiczną, wybierając miejsca posiadające pewną specyfikę, głównie silnie nacechowane znaczeniowo. Podejmując tam działanie starałem się spowodować reakcję ludzi, zwrócić ich uwagę oraz zachęcić ich
do rozmowy. Nawet jeśli miałby być to krzyk. Jednocześnie badałem siłę przesądu, tak mocno zakorzenionego w naszej kulturze”. Jan Kowal

 

Piętro I

Galeria 5

Jakub Dziewit

"This is not another Martin Parr exhibition"

 

Dostęp do wysokiej jakości rejestratorów obrazów (aparaty cyfrowe, telefony komórkowe) oraz masowych kanałów ich rozprzestrzeniania (Instagram, Facebook) sprawił, że nasz sposób postrzegania świata radykalnie się zmienił. Zamiast chłonąć piękno i poddać się refleksji, rejestrujemy i udostępniamy. "(...) nasza obecność w tym świecie uległa mocnemu przewartościowaniu" - twierdzi Jakub Dziewit, autor wystawy, której tematem są właśnie ludzie w procesie rejestracji. To równocześnie świetne spojrzenie reporterskie na nasze zachowania w największych zabytkach Europy, przede wszystkim barcelońskiej katedrze Sagrada Familia.

 

Galeria Miasta Ogrodów

„Demontaż”

Wystawa zbiorowa

Czym dla współczesnych artystów jest pomnik? I czy historia obecnej siedziby Miasta Ogrodów, dawnego „Pałacu Grudniowego”, również czyni go pomnikiem? To tylko niektóre z pytań, jakie postawiła siedmiorgu artystów kuratorka wystawy „Demontaż”, Marta Lisok. Odpowiedzi zaskoczą nawet doświadczonych odbiorców sztuki współczesnej. Od prac w formie makiet, po filmowe rejestracje odważnych wycieczek w czeluści podziemi gmachu przy placu Sejmu Śląskiego czy badań przepływającej tam energii przez prawdziwego radiestetę.

 

Piętro II

Galeria Pusta

Artur Rychlicki

„Ogrody szczęśliwości”

Raj był pierwszym, ale nie jedynym ogrodem, z którego wygnano ludzi. Fotografik Artur Rychlicki odwiedza raje na ziemi, które nagle straciły swój niebiański charakter. Tytułowe „ogrody szczęśliwości” na całej ziemi, przypominające teraz bezludne pustynie. Ziemie obiecane, które okazały się złudzeniem lub oszustwem. Z ich zdjęć stworzył wystawę, która każe nam się zastanowić nad naszym nieustannym poszukiwaniem idealnego miejsca do spędzenia szczęśliwego życia.