PROSTY AUTOPORTET
piktogram przedstawiający małgosię jabłońską

PROSTY AUTOPORTET

Zadanie twórcze 5 projektu Future Artist – kontemplacja sztuki

Karta pracy twórczej [dokument pdf, 295 kb, plik otworzy się w nowym oknie]

Małgorzata Jabłońska lubi opowiadać historie, używając prostych obrazków, które nazywają się piktogramami. Czasem są one dosłowne a czasem abstrakcyjne. Są jak magiczne obrazki, które mówią nam coś bez słów. Choć do ich powstania, Małgosia wykorzystuje głównie papier i drewno, to czasem pokrywa piktogramami również przedmioty różnego przeznaczenia, a nawet tworzy murale, na przykład na stacjach metra. Nawet swój wizerunek Małgosia przekształca do bardzo oszczędnego autoportretu, by wykorzystać potem do niezwykłych wizualnych opowieści.

Piktogramy pomagają ludziom, którzy mają trudności w mówieniu lub rozumieniu. To dlatego są tak ważne. Dzięki nim możemy się porozumieć, nawet gdy nie znamy tego samego języka.

W nowym zadaniu twórczym będziemy tworzyć swój autoportret w formie piktogramu.

Instrukcja:

Przygotuj: grubszy arkusz papieru A4 lub brystol, ołówek, czarny flamaster i lusterko (żeby móc się sobie przyjrzeć).

Na kartce naszkicuj najpierw oczy, nos i usta, następnie narysuj spokojnie resztę elementów własnej twarzy. Na koniec za pomocą flamastra nanieś czarne linie konturów, tylko w taki sposób, by pokazać to, co najważniejsze.

Podkreśl elementy charakterystyczne własnej twarzy i fryzury. Pamiętaj, że im prościej, tym lepiej.

Oto Twój uproszczony autoportret. Przyjrzyj się portretom innych osób z grupy. Zobacz, jak się różnicie. To piękne, że na świecie każdy jest wyjątkowy!

Zadanie dla rodzica lub osób pracujących z dzieckiem / grupą:

Odsłuchajcie wspólnie wywiad z artystką zamieszczony na Soundcloud Galerii Sztuki Współczesnej BWA Katowice: https://bit.ly/MałgosiaBWA [link otworzy się w nowym oknie]  oraz zobaczcie mural z autoportretem artystki na stacji metra w Warszawie: https://bit.ly/MałogsiaMuralBWA [link otworzy się w nowym oknie]

Zrób fotografię wszystkich autoportretów. Wyślij materiał na adres: ewa.kokot[at]miasto-ogrodow.eu

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist

Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 

Powrót