OBRAZY ZARAZY

OBRAZY ZARAZY

Wystawa prac Kazimierza Cieślika

GALERIA MIASTA OGRODÓW

GALERIA 5

Kazimierz Cieślik
OBRAZY ZARAZY

 

Na wernisaż zapraszamy 6 czerwca 2024 o godz. 18.00

Wstęp wolny

Wystawa potrwa do 25.08.2024

Kuratorka wystawy: Katarzyna Łata

 

Wystawa – projekt „Obrazy zarazy” jest rozwinięciem poprzedniej: „Niejasne obrazy” z 2017 roku uzupełniającym ją o wątki daleko bardziej jednoznaczne, niejednokrotnie bliskie swoistej publicystyki społeczno – kulturalnej. Covid nie jest tu wcale jedynym, czy najważniejszym powodem, że w „jesieni życia” zdecydowałem się użyć języka wiązanego zwykle z etykietą „młodzi gniewni” i reagować bardziej jednoznacznie na polską rzeczywistość. Ten niewczesny imperatyw mógłbym nazwać malowniczo (za protestującymi w  2020 roku na ulicach polskich miast kobietami): „wkurwem”. (Kazimierz Cieślik)

 

Zniebazstąpienie. O (niektórych) obrazach Kazimierza Cieślika / Tadeusz Sławek

„(…) patrząc na obrazy Malarza spostrzegamy aktywizm ornamentu: owszem, zdobi, ale przede wszystkim wykonuje szczególną pracę – zdarza się, że wycofuje się na obrzeża, ale najczęściej nawiedza samo centrum płótna w geście osobliwej konkurencji z tematem, jaki sugeruje tytuł dzieła. Czy więc ornament to akt dywersji wobec oczekiwań widza, który chwyta się tytułu jako odpowiedzi objaśniającej obraz, a tymczasem napotyka plątaninę linii i przedmiotów bezpośrednio z tematem niezwiązanych? „Plątanina” wydaje się dobrze dobranym terminem, bowiem ktoś, kto ornamentuje dokonuje przekładu odpowiedzi na pytanie, z objaśnionego zdawało by się, problemu czyni ponownie zagadkę”.

 

 

Napisz coś z pozycji malarza / Maciej Linttner
„Być może właśnie przewodnią intencją twórczości Kazimierza Cieślika jest zagadkowość formy wobec treści, a więc łączenie wątków znajdujących się na dość odległych biegunach. Prawdopodobnie na tyle rozbieżne są te światy dziejące się w ramach kolejnych kompozycji na ile sięgają parametry wyobraźni i wiedzy ich odbiorców. Wydaje się zatem iż analityczne próby odkodowania tej twórczości mieszającej ze sobą fragmenty zawieszone w czasie powinny zarazem mieć jakby przeciwstawny intuicyjny wymiar. Być może odległość zawartych znaczeń nie jest, aż tak szeroka, a ich domniemana harmonia przeciwności jest tylko kwestią poszukiwania równowagi i własnego porządku. Z pewnością w ramach złożoności odbioru sygnału nadawanego śladem artysty możemy podążać wieloma  ścieżkami dowolnych interpretacji”.

 

 

Kazimierz Cieślik – ur. w 1953 r. w Katowicach. Dyplom katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1977 roku. Malarstwa uczył się u prof. Rafała Pomorskiego i prof. Andrzeja S. Kowalskiego. Od dyplomu związany z katowicką uczelnią; obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa. W roku 1999 uzyskał tytuł profesora sztuki, a w 2002 profesora zwyczajnego. W 1988 r. był stypendystą Ogólnopolskiego Komitetu Kultury Niezależnej (Paryż). W latach 80-tych uczestniczył w Ruchu Kultury Niezależnej.
Maluje obrazy.

Laureat wielu nagród z których najważniejsze to: „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała 1990 (Brązowy Medal); Międzynarodowe Triennale „Transcendencja”, Katowice 1991(Grand Prix); Nagroda Ministra Kultury i Sztuki 1992; ” XVI Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego Szczecin1996 (nagroda regulaminowa).

Zorganizował 35 wystaw indywidualnych, z  których najważniejsze to: BWA, Katowice 1991; Rada Europy – Strasbourg (Francja) 1998; Muzeum Śląskie, Katowice 2004, Rondo Sztuki, Katowice 2017 (wystawa jubileuszowa).

Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce, Belgii, Białorusi, Francji, Szwecji, Niemczech, Szwajcarii i Hiszpanii.

Prace w zbiorach: Muzeum  Śląskiego w Katowicach, Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

W latach 1992-1997 prowadził również pracownię malarstwa w Instytucie Sztuki cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2003 - 2018 uczył malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu, gdzie prowadził Licencjacką Pracownię Artystyczną. W 2014 roku odznaczony Brązowym, a w 2020 Srebrnym Medalem Gloria Artis.
Instagram: #kazimierzcieslik_art

Powrót