Katowice w sieci ICRON
Katowice w sieci ICRON

Katowice w sieci ICRON

Katowice dołączyły do Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN

 

Obok Krakowa, Wrocławia i Gdańska Katowice stały się czwartym miastem, które dołączyło do sieci. List intencyjny podpisano podczas konferencji Creative Cities and Industries w ramach XII Kongresu Miast Kreatywnych UNESCO #Krakowice2018.

 

„Katowice od lat umieszczają kulturę i oparte o nią przemysły kreatywne w sercu polityki rozwojowej. Zaledwie wczoraj zakończyliśmy XII Kongres Miast Kreatywnych UNESCO, a dzisiaj mamy przyjemność oficjalnie wstąpić do kolejnej międzynarodowej Sieci ICORN jako 4 w Polsce miasto schronienia” - podsumowuje Marcin Krupa, prezydent Miasta Katowice. 

 

ICORN to organizacja skupiającą miasta i regiony oferujące schronienie dla prześladowanych artystów. Powołana w 2005 roku z inicjatywy m.in. PEN International, Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców, Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotek. Współpracuje z Amnesty International. Siedzibą organizacji jest norweskie Stavanger. Celem organizacji jest zapewnienie bezpiecznych i odpowiednich warunków dla życia i pracy dla tych, których twórczość stała się przyczyną ich politycznego prześladowania.

 

Operatorem projektu będzie Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

„Podpisanie listu intencyjnego o współpracy w praktyce oznacza pokrycie nie tylko kosztów podróży do Katowic artysty wraz z rodziną, ale i zapewnienie przez 2 lata możliwości korzystania z publicznych usług, szkół, bibliotek i transportu miejskiego. Jak na Miasto Muzyki UNESCO przystało do Katowic przyjedzie muzyk. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku” – wyjaśnia Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów.

 

Do sieci ICORN należą do tej pory Kraków (od maja 2011), Wrocław (od października 2015) i Gdańsk (od sierpnia 2017).

 

Więcej informacji o ICORN: www.icorn.org

Powrót