Lato w Mieście Future Artist dla Arterii

Future Artist – Konstelacje

PRACOWNIA KOSMICZNEGO ŚWIATŁA
1-10 lipca 2021 r.
Zamknięte warsztaty dla młodzieży związanej ze Stowarzyszeniem „Arteria” 

Prowadzenie: Anna Krasnodębska- Okręglicka, Tomasz Okręglicki 
Współpraca merytoryczna: Ewa Kokot


Wszechświat się rozszerza i światło – dobiegające nawet z najdalszych skupisk materii – ma skończoną prędkość. Artyści od wieków badali te zjawiska. Będziemy korzystać z dorobku Jana Chwalczyka – malarza, rzeźbiarza, twórcy instalacji, autora wystaw i publikacji mail art'u. W latach 1972-1974 prowadził we Wrocławiu Galerię Sztuki Informacji Kreatywnej. Wpisał się w nurt sztuki kinetycznej i to właśnie światło i barwa stanowiły główny przedmiot jego artystycznych zainteresowań. Twierdził, że: „Światło stanowi podstawowy warunek istnienia wizualnego świata człowieka”. Artysta przedstawił projekt urządzenia rozszczepiającego światło słoneczne na barwne widma i rzucającego je w określonym punkcie miasta. Nazwał je Reproduktorem Widma Słonecznego. Dodatkowo skorzystamy z bezpłatnych e-zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi dotyczących archiwalnej wystawy „Gabinet światła’’.

Uczestnicy pracowni stworzą prace pokazujące widmo świetlne w formie malarskiej oraz instalacje przestrzenne dedykowane op-artowi. Prace rzeźbiarskie zostaną udostępnione w przestrzeni otwartej stowarzyszenia (patio) i w ogrodzie domu pomocy, stanowiąc formę art-obiektów w przestrzeni otwartej (obie lokalizacje są ogólnodostępne).

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.