Christopher Dell: Artist in residence

Christopher Dell: Artist in residence

Śladem New European Bauhaus ruszamy z rezydentem Miasta Muzyki UNESCO i Katowice JazzArt Festivalu, wibrafonistą i urbanistą Christopherem Dellem. 

Berliński artysta Christopher Dell kończył jednocześnie studia filozoficzne i edukację na akademii muzycznej. Wzajemne relacje między dwoma dziedzinami sztuki i nauki stały się motywem przewodnim jego twórczości, w którym kompozycja i improwizacja traktowane są nie tylko jako terminy muzyczne, ale refleksja nad strukturą miasta.

Profesor akademicki, autor licznych publikacji naukowych, artysta totalny. W roku 2019 na zmówienie Deutsche Musikrat przygotował kompozycję „Lichtspiel”, świętując tym samym 100-lecie Bauhahsu. Utwór był wykonywany na całym świecie, łącznie z nowojorskim Le Poisson Rouge, konserwatorium w Tel Awiwie czy Muzeum Żydowskim w Berlinie.

Dell reprezentuje tym roku Francję na Biennale w Wenecji.

Z Katowicami łączy kompozytora przede wszystkim Henryk Mikołaj Górecki. W roku 2018 nakładem wydawnictwa Audio Cave okazała się jego płyta „Górecki Ahead” nagrana wspólnie z braćmi Olesiami.

Na zaproszenie Katowic artysta odbędzie pięciodniową rezydencję w dniach 23 - 28 kwietnia 2021 roku, która będzie zapisem jego eksploracji przestrzeni miejskiej, z finałem w postaci solowej improwizacji w jednej nieoczywistych lokalizacji koncertowych.

Zapis jego wizyty i rozmów z lokalnymi architektami, muzykami i artystami sztuk wizualnych stanie się przyczynkiem do stworzenia eseju na temat filozofii poprzemysłowego miasta XXI wieku.

Partnerami rezydencji Christophera Della są kolektyw Antyrama oraz katowicki Plac na Glanc.