Tobias Preisig [CH]

Tobias Preisig [CH] – Closer

Koncert w ramach 9. edycji chorzowskiego festiwalu Jazz&Literatura. Wydarzenie towarzyszące Katowice JazzArt Festivalu 2023.

– „Co czujesz, gdy w kółko spacerujesz po swojej okolicy? Jak to oddać za pomocą dźwięku? Żeby tak wyartykułować prawdziwą wartość czegoś, co równie dobrze można uznać za coś oczywistego” – Tobias Preisig

Kiedy: 26 października 2023, godz. 20.30

Gdzie: Absurdalna Multitap (ul. Dworcowa 3, Katowice)

Bilety: 20 zł dostępne na miasto-ogrodow.interticket.pl [link otworzy się w nowym oknie]. 50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca.

„Closer” to drugi po debiutanckim „Driver” solowy album szwajcarskiego skrzypka, kompozytora i producenta Tobiasa Preisiga. Melodyjne, lekkie i dające poczcie więzi kompozycje składające się na ten krążek powstały (co wyjątkowe dla tego kompozytora) w prowizorycznym domowym studiu i z wykorzystaniem metody fieldrecordingu. Osią tematyczną „Closer” jest próba zintegrowania muzyki i dźwięków codziennego życia rozgrywającego się w tle, traktowanego jako istotna i nieodzowna składowa melodii. Większość nagrań terenowych obecnych w albumie została zarejestrowana podczas długich spacerów artysty po mieście, traktowanych nie tylko jako rodzaj codziennego rytuału, ale i integralna część procesu kompozytorskiego. 

Tobias Preisig (1981) – mieszkający w Zurychu skrzypek i kompozytor muzyki z pogranicza jazzu, ambientu, muzyki elektronicznej i szeroko pojętej muzyki improwizowanej. Występuje w Europie i Azji solo, w duecie Egopusher oraz w duecie Levitation eksplorującym bogactwo dronów i muzyki noise na organach kościelnych. Współpracował m.in. z dobrze znanym katowickiej publiczności amerykańskim multiinstrumentalistą Colinem Stetsonem przy projekcie „Sorrow” – autorskiej interpretacji III Symfonii „Pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Tuż przed katowickim koncertem wystąpi we wrocławskim Firleju w ramach Strefy Kultury Wrocław.

 

jazz&literatura, jazzart festival