dzieci kochają sztukę. wspólnota - kolaż z wyciętych liter

Dzień Dziecka z Future Artist - wspólnota

1 czerwca 2023 / Katowice

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Ewa Kokot jak co roku pragnie przypomnieć nam wszystkim o znaczeniu sztuki i działania artystycznego w edukacji najmłodszego pokolenia.

Tego dnia na telebimach firmy Visual Effect oraz ekranach ledowych Miasta Katowice pojawi się krótka animacja pod hasłem „DZIECI KOCHAJĄ SZTUKĘ. WSPÓLNOTA”. To już wieloletnia tradycja.

 

Materiał wideo dostępny w Dniu Dziecka od godz. 7.00

Celem pokazu jest zwrócenie uwagi na sposoby, w jakie dorośli – zarówno rodzice, jak i wychowawcy – mogą umożliwić dzieciom kontakt ze sztuką i procesem tworzenia. Organizowanej od 2010 roku akcji miejskiej „Dzieci Kochają Sztukę” za każdym razem przyświeca inny motyw przewodni.

W 2019 roku motto brzmiało na przykład „Dzieci i wszyscy kochają sztukę”; w 2020 – „Dzieci kochają sztukę i naturę”; w 2021 – „Dzieci kochają sztukę i kosmos”; w 2022 – „Dzieci kochają sztukę i podróże”. Tegoroczne motto: WSPÓLNOTA odnosi się do tak ważnych współcześnie wartości, jak przyjaźń, wsparcie i współpraca.

Twórczyni akcji wierzy, że przesłanie zawarte w treści animacji skłoni dorosłych, aby 1 czerwca w Dniu Dziecka wybrać się z własnymi pociechami do instytucji kultury całego Śląska: galerii, muzeów, filharmonii, bibliotek, teatrów czy kin i po prostu spędzić ten dzień wspólnie — razem.

Autorem animacji jest Jacek Zygmunt, wykorzystano w niej fragmenty prac dzieci uczestniczących w zajęciach Future Artist. 

Dodatkowo, w instytucji Katowice Miasto Ogrodów dnia 1 czerwca o godzinie 17.00 przewidziano specjalnie dla dzieci otwarcie wystawy w Galerii Engram pn. „Bazgroły” autorki Justyny Rybak (Więcej o wystawie BAZGROŁY - link otworzy się w nowym oknie) Jednocześnie zapraszamy na parter do Galerii Ściana Sztuki Dziecka na wystawę sztuki dziecięcej „Połączone Iluzje” (Więcej o wystawie POŁĄCZONE ILUZJE - link otworzy się w nowym oknie). Wstęp na oba wydarzenia jest wolny. Nie wymagamy zapisów.

Specjalne podziękowania dla Agencji Reklamowej VISUAL EFFECT za bezpłatne udostępnienie nośników reklamowych.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Edukacja kulturalna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Flaga RP, Godło RP, MKiDN, NCK