dekoracja

Jagoda Cerkiewnik Marta Beliavets „między sztuką a ciszą…Granica”

Finisaż: 25 kwietnia, godz. 18.00
Wystawa 14.03 – 5.05.2024

FINISAŻ W JĘZYKU MIGOWYM / wstęp wolny

Kuratorki: Kinga Hołda-Justycka i Grażyna Tereszkiewicz

 

„między sztuką a ciszą…Granica” to wystawa dwóch młodych artystek Jagody Cerkiewnik (artystka Głucha) i Marty Beliavets (artystka słysząca). Pierwsza część tytułu „między sztuką a ciszą” dotyczy twórczości Jagody Cerkiewnik, która porusza problematykę słyszenia i niesłyszenia dźwięku, jego deformacji, zniekształcenia przerywania i zanikania opierając swoje inspiracje na wzorcach zaczerpniętych z natury i otoczenia. ”Szum wiatru w gałęziach drzew, narastający szum dobiegający z ruchliwej ulicy, delikatne trzaski palonego drewna w ognisku czy dźwięk krupy śnieżnej uderzającej o szybę”. Te dźwięki są dla Jagody Cerkiewnik prawie niesłyszalne, więc stworzyła je w swej wyobraźni i przeniosła na papier.

Druga cześć tytuły wystawy “Granica” odnosi się do twórczości Marty Beliavets, artystki pochodzącej z Białorusi, która w przejmujący sposób zwraca uwagę na losy ludzi bezpośrednio dotkniętych polityką rządów totalitarnych. W tym przypadku problem “słyszenia” ulokowany jest gdzie indziej, często na granicy życia i śmierci.

 

Jagoda Cerkiewnik (artystka Głucha), absolwentka Zespołu Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej oraz kierunku Grafika na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuję się grafiką, instalacją i rysunkiem.

 

 Marta Beliavetc (artystka słysząca) pochodząca z Białorusi, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach kierunku Grafika. Interesuje się szczególnie sitodrukiem, rzeźbą i ilustracją.