My/Wy rozmowy literackie - Włodek Goldkorn

My/Wy rozmowy literackie - Włodek Goldkorn

Spotkanie online z Włodkiem Goldkornem wokół jego książki "Osioł Mesjasza"

Kiedy: 25 listopada, godz. 19
Gdzie: https://bit.ly/yt_kmo lub https://bit.ly/fb_kmo

 

Osioł Mesjasza to opowieść przed wszystkim o życiu עולה חדש (hebr. nowy przybysz, w znaczeniu nowego emigranta), rodzących się z nim buncie i wątpliwościach.

 

Włodzimierz Goldkorn jako szesnastolatek, emigrant Marca ‘68 po opuszczeniu Polski trafia bezpośrednio do bliskowschodniego tygiel. Opowiada o swoich przeżyciach i obrazie współczesnego mu Izraela. Zaskoczony zastałą sytuacją doświadcza zmian w postrzeganiu nowego, lepszego świata.

Goldkorn opowiada o Jerozolimach wyobrażonych. Dobitnie portretuje Erec Israel z perspektywy lat 60. i 70. Wytyka swojej nowej ojczyźnie wszelkie skrajności i bezlitosne dysproporcje
w emigranckim świecie. Pisze o tęsknocie za Polską, a jednocześnie za telawiwskim niebem.

 

Prowadzi i zaprasza kurator projektu „My/Wy” Grzegorz Tomczewski

 

Data premiery książki: 18/10/2020

 

Włodek Goldkorn (ur. 1952) – wieloletni redaktor działu kultury tygodnika „L’Espresso”. Z Polski, kraju swojego urodzenia, wyemigrował w 1968 roku. Zajmuje się tematyką żydowską i historią Europy Środkowo-Wschodniej. Współautor książek Strażnik. Marek Edelman opowiada oraz Civiltà dell’Europa Orientale e del Mediterraneo. Jest również autorem La scelta di Abramo. Identità ebraiche e postmodernità. Za książkę Dziecko w śniegu otrzymał Nagrodę Asti d’Appello, był nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz znalazł się w finale nagrody Premio Sila ’49.