dekoracja

Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach

Cykl potańcówek z warsztatami tańców śląskich

Rozpalamy Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Katowicach!

Tego lata Kapela Fedaków i Katowice Miasto Ogrodów, w ramach projektu Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach, zapraszają na cykl warsztatów śląskich tańców tradycyjnych.

Warsztaty poprowadzi Iga Fedak (etnolożka, etnomuzykolożka, instruktorka tańca ludowego), a muzykę na żywo podczas warsztatów zapewni Kapela Fedaków.

Po każdym spotkaniu warsztatowym odbędzie się potańcówka, podczas której będzie można wykorzystać zdobyte na warsztatach wiedzę i umiejętności. 

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Strefie Centralnej.

Dla kogo: Warsztaty przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania tanecznego. Osoby początkujące poznają kroki podstawowe, podczas gdy osoby tańczące będą mogły koncentrować się na stylu, ozdobnikach i improwizacji.

Jak się przygotować: Ubierzcie się w coś, co nie krępuje Waszych ruchów oraz w wygodne buty (raczej na twardej podeszwie). Zaopatrzcie się w wodę lub przygotujcie na jej zakup w barze. Nie trzeba przychodzić w parach!

UWAGA! Można uczestniczyć w samych warsztatach lub samej potańcówce. Wydarzenia te uzupełniają się, jednak każde z nich stanowi odrębną całość.

Wydarzenia są pierwszymi z cyklu. We wrześniu ruszylismy z cotygodniowymi zajęciami muzycznymi, raz w miesiącu odbywają się warsztaty tradycyjnych tańców śląskich w podziale na grupę początkującą i zaawansowaną, a 18 listopada odbędzie się wielka potańcówka na finał projektu! 

Warsztaty instrumentalne [link otworzy się w nowym oknie]

Warsztaty tradycyjnych tańców śląskich [link otworzy się w nowym oknie]

Potańcówka finałowa [link otworzy się w nowym oknie]

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków (kapela.fedakow[at]gmail.com)

Archiwum letnich spotkań:

12 lipca
godz. 18.00 – warsztaty tradycyjnych tańców śląskich z Igą Fedak: tyrolina, walczyk i krzyżok
godz. 20.00 – potańcówka z Kapelą Dejcie Pozór
Więcej informacji o pierwszym spotkaniu [link otworzy się w nowym oknie]


26 lipca
godz. 18.00 – warsztaty tradycyjnych tańców śląskich z Igą Fedak: rainlender, polka i gąsior
godz. 18.00 – potańcówka z Kapelą Fedaków

Zapoznamy się z krokami podstawowymi powszechnych niegdyś na Śląsku tańców (np. poleczka) oraz nauczymy się w nich poruszać, ale również poznamy tańce figurowe (gąsior, rainlender). Nauczymy się zarówno powtarzalnych sekwencji w ramach danego tańca figurowego, jak i przymierzymy się do tanecznej improwizacji. Poza samą praktyką taneczną, ważną częścią zajęć będą wiadomości o tańcach oraz ich dawnych funkcjach oraz kontekście występowania. Pojawią się także archiwalne nagrania tradycyjnych tańców śląskich.

Więcej informacji o drugim spotkaniu [link otworzy się w nowym oknie]

Bilety na warsztaty 26.07.2023 [link otworzy się w nowym oknie]

Bilety na potańcówkę 26.07.2023 [link otworzy się w nowym oknie]


16 sierpnia
godz. 18.00 – warsztaty tradycyjnych tańców Beskidu Śląskiego z Kapelą z Pobaby
godz. 18.00 – potańcówka z Kapelą z Pobaby

Obfitość tańców górali śląskich jest zachwycająca! Nie mogliśmy zatem pominąć tej części szeroko rozumianego Śląska w programie naszych warsztatów tanecznych. Podczas spotkania nie tylko poznamy wybrane tańce tradycyjne Beskidu Śląskiego, ale także zastanowimy się, które z ich cech łączą je z innymi tańcami śląskimi, co będzie świetną okazją do spojrzenia na nie z zupełnie innej perspektywy. Warsztaty poprowadzi Iga Fedak wraz z Kapelą z Pobaby (Beskid Śląski)

Więcej informacji o trzecim spotkaniu [link otworzy się w nowym oknie]

Bilety na warsztaty 16.08.2023 [link otworzy się w nowym oknie]

Bilety na potańcówką 16.08.2023 [link otworzy się w nowym oknie]


31 sierpnia
godz. 18.00 – warsztaty tańców miejskich z Igą Fedak
godz. 20.00 – potańcówka z Nicponiami

Górny Śląsk kojarzony jest z przemysłem i miastami – i mimo, iż jest to skojarzenie oddające tylko część charakteru tego fascynującego regionu, jest ono słuszne i ważne. Urbanizacja wpływała na Śląsku na każdą dziedzinę życia – także na muzykę i tańce! Podczas ostatnich wakacyjnych warsztatów tradycyjnych tańców śląskich skupimy się na tej właśnie nieoczywistej i rzadko podkreślanej ich części jaką są tzw. tańce miejskie. Zatańczymy zatem polkę, walczyka, ale także tango czy fokstrota. Poznamy kroki podstawowe, ale także figury, ozdobniki i inne fantazyjne „sztuczki”.

Więcej o czwartym spotkaniu [link otworzy się w nowym oknie]

Bilety na warsztaty 31.08.2023 [link otworzy się w nowym oknie]

Bilety na potańcówkę 31.08.2023 [link otworzy się w nowym oknie]


Bilety: warsztaty: 15 zł, potańcówka: 20 zł. 50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca

Bilety na wszystkie warsztaty taneczne oraz bilety na najbliższą potańcówkę dostępne wkrótce na: miasto-ogrodow.interticket.pl [link otworzy się w nowym oknie]. 

 

 

mkidn, nimi, kmo, kapela fedaków

 

 

Projekt realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2023, prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Katowice Miasto Ogrodów

Lider Ogniska: Kapela Fedaków