dekoracja

Warsztaty instrumentalne Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach

Jesienią Kapela Fedaków i Katowice Miasto Ogrodów, w ramach projektu Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach, zapraszają na dwa cykle cotygodniowych warsztatów instrumentalnych z zakresu śląskiej muzyki tradycyjnej. 

Kiedy: poniedziałki, godz. 18.30

I spotkanie: 4 września 2023

Ostatnie spotkanie: 27 listopada 2023

Czas trwania: 120 minut

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala 105

Prowadzenie: Kuba Fedak (muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog)

Bilety: 15 zł dostępne na miasto.ogrodow.interticket.pl [link otworzy się w nowym oknie] oraz w kasie Miasta Ogrodów (czynna: poniedziałek – piątek, 10.00 – 17.00). 50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca.

Warsztaty muzyczne polegać będą na nauce śląskich instrumentalnych melodii tradycyjnych ze słuchu, z wykorzystaniem najcenniejszych dostępnych nam źródeł śląskiej muzyki tradycyjnej. Skorzystamy zatem z nagrań mistrza Jana Piłatyka z Frydku, nagrań archiwalnych ze zbiorów Adolfa Dygacza, albumu „Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane” ze Zbiorów Archiwum Fonograficznego w Berlinie, ze zbiorów Polskiego Radia oraz opracowań książkowych, głównie Juliusa Rogera (1863), Józefa Lompy (1844) i Jana Taciny (1987).

Warsztaty przeznaczone są dla osób posiadających instrumenty (najlepiej związane ze śląską muzyką tradycyjną) i potrafiące na nich grać przynajmniej w stopniu podstawowym.
Bazując na nagraniach archiwalnych oraz doświadczeniach instruktora, uczestnicy będą przyswajać melodie tradycyjne, ale także konkretne formy muzycznej interpretacji pulsu tańca, zdobienia melodii oraz wariacyjności melodyczno-rytmicznej, budując podwaliny dla języka muzycznego możliwie najbardziej zbliżonego do tego poznanego z nagrań muzyki śląskiej. Uczestnicy będą mogli zrozumieć rolę różnych instrumentów w kapeli i zależności, jakie między nimi zachodzą, każdorazowo będziemy się również odnosić do taneczności tej muzyki oraz konkretnych form tanecznych – te elementy umożliwią nabranie pełniejszego obrazu przyswajanego materiału muzycznego.

W ramach warsztatów jest też planowane jednorazowe spotkanie z Mistrzem – jednym z muzykantów z ziemi pszczyńskiej. Szczegóły zależeć będą od stanu zdrowia i dyspozycyjności Mistrza. Informacja o spotkaniu pojawi się na profilu facebook Kapeli Fedaków.

Do cyklu warsztatów instrumentalnych można także dołączyć w jego trakcie (w miarę dostępności miejsc), jednak będzie wspaniale jeśli przyjdziecie z zamiarem uczestniczenia w całym cyklu – wówczas praca będzie bardziej efektywna J Planowany jest także występ grupy warsztatowej podczas potańcówki finałowej projektu, 18 listopada.

Kuba Fedak – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i pedagog. Od 2017 roku prowadzi cotygodniowe warsztaty muzyczne, zorientowane wokół muzyki tradycyjnej. Uczy przedmiotu „gra w kapeli” na podyplomowych studiach z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w katowickiej Akademii Muzycznej. W rodzinnej Kapeli Fedaków gra śląską muzykę tradycyjną głównie na akordeonie, ale także na cymbałach, czy fujarkach, a w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej gra muzykę dwudziestolecia międzywojennego na wibrafonie.

Poza warsztatami muzycznymi oraz potańcówką finałową, zapraszamy także na warsztaty tradycyjnych tańców śląskich z Igą Fedak, które będą odbywać się raz w miesiącu (16.09, 21.10, 18.11) w sali 211 KMO.

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków (kapela.fedakow[at]gmail.com)


mkidn, nimi, kmo, kapela fedaków

 

 

 

Projekt realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2023, prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Katowice Miasto Ogrodów

Lider Ogniska: Kapela Fedaków