Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta

Śląskie zabawy z muzyką i tańcem tradycyjnym

Z wielką pompą rozpoczynamy projekt „Śląskie zabawy z muzyką i tańcem tradycyjnym”! Na sam początek zapraszamy na potańcówkę z gwiazdą polskiej sceny muzyki tradycyjnej, Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą!

Bardzo cieszymy się na to spotkanie, gdyż orkiestry dęte mają swoje ważne miejsce w śląskich sercach i tradycji, a dzięki koncertowi Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej będziemy mogli zobaczyć, jak ten ruch rozwija się w innych częściach kraju. 

Potańcówkę poprzedzą warsztaty tańców miejskich, które poprowadzi Olga Kozieł.

Kiedy: 28 maja 2024 (wtorek)

godz. 19.00 – warsztaty tańców miejskich z Olgą Kozieł
godz. 20.00 – potańcówka z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – Strefa Centralna

UWAGA! Można uczestniczyć w samych warsztatach lub samej potańcówce. Wydarzenia te uzupełniają się, jednak każde z nich stanowi odrębną całość.

Koszt: 15 zł – warsztaty, 20 zł – potańcówka. 50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca. Bilety dostępne na miasto-ogrodow.interticket.pl oraz w kasie Miasta Ogrodów (czynna pon.–pt. 10.00–17.00).

Bilety na warsztaty [link otworzy się w nowym oknie]

Bilety na potańcówkę [link otworzy się w nowym oknie]

Dla kogo?
Warsztaty przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania tanecznego. Osoby początkujące poznają kroki podstawowe, podczas gdy osoby tańczące będą mogły koncentrować się na stylu, ozdobnikach i improwizacji. Ubierzcie się w coś, co nie krępuje Waszych ruchów oraz w wygodne buty (raczej na twardej podeszwie). Zaopatrzcie się w wodę lub przygotujcie na jej zakup w barze. Nie trzeba przychodzić w parach!

Potańcówka jest otwarta dla wszystkich chętnych i z doświadczenia wiemy, że dobrze bawią się zarówno osoby, które „siedzą” na co dzień w tańcach tradycyjnych, jak i te, które przyszły zupełnie przez przypadek… Otwórzcie się na innych i tańczcie z nowo poznanymi osobami – wtedy najbardziej skorzystacie z potańcówki!

O Artystach:
Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta powstała jesienią 2017 roku w Warszawie w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej pod wpływem silnej inspiracji archiwami, ale i żywymi spotkaniami z lubelskimi orkiestrami dętymi, które już jako ostatnie kontynuują tradycję grania do tańca w regionie Roztocza. Funkcja ta zanikła wśród współczesnych orkiestr, a wraz z nią stary repertuar, który zastąpiły interpretacje przebojów muzyki popularnej, najczęściej zachodniej.

Przez dużą część XX wieku to właśnie orkiestry dęte wiodły prym na weselach i zabawach tanecznych we wsiach Lubelszczyzny/Roztocza, grając chętnie tańczony wówczas repertuar o zdecydowanie krajowym rodowodzie – polki, oberki, foxtroty, tanga, walce. Tę tradycję WLOD stara się przywrócić, ucząc się utworów od wciąż działających orkiestr ze Zdziłowic i Goraja, a także samodzielnie spisując partytury z nagrań archiwalnych czy wertując stare rękopisy nut znalezionych na Roztoczu podczas badań terenowych. Orkiestra grała do tańca m.in. na festiwalach w Rudolstadt (Niemcy), Heiden (Szwajcaria) czy Umlaut (Francja), Wszystkie Mazurki Świata, EthnoPort, Oj Wiosna, Ty Wiosna, Move Your Brass, Strefa Ciszy, Racłacamp oraz Fanfara, ale także w bardziej kameralnych i spontanicznych sytuacjach. 


O projekcie:
Projekt „Śląskie zabawy z muzyką i tańcem” to wspólna inicjatywa Kapeli Fedaków oraz instytucji Katowice Miasto Ogrodów, mająca na celu upowszechnianie śląskiej muzyki i tańca tradycyjnego, przywrócenie im roli integrującej lokalną społeczność, funkcji użytkowej oraz wymiaru społecznego wspólnego muzykowania i tańca. W ramach projektu odbędą się warsztaty instrumentalne, taneczne oraz potańcówki z muzyką na żywo. Projekt będzie realizowany od końca maja do końca sierpnia 2024 roku.

Potańcówka z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą będzie pierwszym wydarzeniem projektu.

Na kolejne potańcówki zapraszamy 3 lipca, 17 lipca, 7 sierpnia i 28 sierpnia.

Dogrywamy skład kapel i program – szczegóły wkrótce na profilach Kapeli Fedaków i Miasta Ogrodów!

W razie pytań piszcie do Kapeli Fedaków (kapela.fedakow[at]gmail.com)

Do zobaczenia!


logo mkidnDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.